کتاب در جستجوی عدالت اجتماعی

دسته بندي : علوم انسانی » علوم اجتماعی
در جستحوی عدالت اجتماعی
جان هادلستون
ملاحظات
این کتاب از نخستین کتاب هایی بود که ترجمه آن و تداوم نشر چنین کتاب هایی از اندیشمندان جهان اسلام را در حدود سالهای ۳۷ و ۳۸ ـ توسط طلاب جوان حوزه علمیه قم در پی داشت که به نهضت ترجمه معروف شد. این کتاب ترجمه کتاب مشهور «العداله الاجتماعیه فی الاسلام» تألیف شهید سید قطب، مفسر بزرگ معاصر اهل سنت و از رهبران اخوان المسلمین مصر است که به عدالت، جامعه، اقتصاد و حکومت اسلامی می پردازد که ترجمه آن در دوران خفقان پهلوی دوم و فقدان منابع در این حوزه، بسیار بجا بود و در واقع پاسخی به پرسش هایی بود که در آن ایام مطرح می شد. گروه ها و ناشرانی مختلف، بارها آن را تجدیدچاپ کردند و در جدیدترین ویرایش، چاپ بیست و پنجم آن از سوی کلبه شروق و مرکز بررسی های اسلامی قم منتشر شد.
توضیخات مترجمان، یک جا و در آخر کتاب آورده شده است که نشان دهنده بینش خاص مترجمان و دیدگاه های متفاوت آنان با مولف در برخی موضوعات مطروحه است که به نوعی یک مباحثه علمی است و از سویی دیگر، پاسخ به یک ضرورت زمان ـ که نقد و بررسی تاریخ پیشین است ـ باشد. البته مترجمان هر چه درباره نقد نظریات مولف و یا بررسی حوادث عصر نخستین اسلام و رجال آن دوران آورده اند، با استفاده از کتب معروف و معتبر خود برادران اهل سنت است.
این کتاب در دوازده_بخش به نگارش درآمده است که نظر مسیحیت و اسلام درباره مذهب و جامعه و طبیعت، عدالت اجتماعی در اسلام، پایه های عدالت اجتماعی در اسلام، وسایل عدالت اجتماعی در اسلام، نظام حکومت در اسلام، نظام اقتصاد در اسلام، رویدادهای تاریخی در اسلام، مساوات و برابری همگانی، سیر تاریخی حکومت در اسلام، بنی امیه و بنی عباس، امروز اسلام و آینده آن، دنیا بر سر دوراهی: اسلام یا کمونیسم! عناوین بخش های دوازده گانه این کتاب ارزشمند و تأثیرگذار هستند. پایان بخش کتاب هم «مقدمه ای در موخره» نام دارد که در اصل، مقدمه نخستین چاپ ترجمه کتاب است که استاد خسروشاهی در سن ۲۱ سالگی، پنجاه سال پیش در اواخر دهه ۳۰ نوشته شده است و در شناخت چگونگی اندیشه نسل جوان حوزه علمیه قم در آن دوران، در رابطه با مسائل مهم و حیاتی زندگی و اجتماع، آورده است که ضمن آن به زندگی و افکار سید قطب هم پرداخته شده است.
دسته بندی: علوم انسانی » علوم اجتماعی

تعداد مشاهده: 397 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.pdf

تعداد صفحات: 470

حجم فایل:8,761 کیلوبایت

 قیمت: 1,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • راهنمای استفاده:
    دانلود کتاب در جستجوی عدالت اجتماعی به صورت pdf

  • محتوای فایل دانلودی:
    pdf